היסטוריה

אליצור ׳איתו׳ אשקלון

אליצור ׳איתו׳ אשקלון היא קבוצת כדורסל ישראלית, מהעיר אשקלון, המשחקת בליגה הלאומית כשמגרשה הביתי הוא היכל הספורט העירוני.

המועדון מקבל את תמיכת עיריית אשקלון וראש העיר, תומר גלאם, יחד עם מחזיק תיק הספורט, דורון נקשרי המסייעים בקידום והשגת מטרות הקבוצה מדי שנה.

הקבוצה קרויה על שמו של איתמר (״איתו״) שרביט ז״ל, מי שהיה איש המשק של אליצור אשקלון, במשך 18 שנה.

כאות הוקרה וכבוד, הוחלט לקרוא למועדון על שמו של איתמר ז״ל.

על המועדון

הקבוצה הוקמה בעונת המשחקים 2015/2016 על ידי אוהדי הקבוצה, בשיתוף עיריית אשקלון. הקבוצה החלה את דרכה בליגה א׳ מחוז דרום.

בעונתה הראשונה, העפילה אליצור ׳איתו׳ אשקלון הישר מהמקום הראשון בטבלה לאחר סדרת ניצחונות מרשימה של 13 משחקים ברציפות, תחת הדרכתו של המאמן / שחקן רועי בן יהושוע, שהוביל אותה אל המקום הראשון ואל העפלה לליגה הארצית, מחוז דרום. 

בעונתה הראשונה בליגה הארצית, פגשה לראשונה אליצור ׳איתו׳ אשקלון את אליצור אשקלון, למשחק דרבי היסטורי בין הקבוצות. במפגש הראשון, אליצור ׳איתו׳ עם תמיכת אוהדי הקבוצה, יצאה עם ידה על העליונה ממפגש הדרבי המסקרן. 

את עונת המשחקים 2016/2017 סיימה אליצור ׳איתו׳ בצורה מעוררת כבוד, לאחר שניצחה את חמשת המשחקים האחרונים בליגה ובפרט את העולה באותה העונה, אליצור יבנה, שניצחונות אלה סייעו לה להשיג את המטרה ולהשאר בליגה.

 

את עונת המשחקים 2017/18 סיימה הקבוצה את הליגה הסדירה במקום השני והתמודדה על כרטיס העלייה לליגה הלאומית. במהלך העונה, חזר רועי בן יהושוע לקדנצייה שלישית במועדון כמאמן, לאחר שהחליף את המאמן שפתח את העונה על הקווים, אוהד גל.

בשלב חצי הגמר, הקבוצה גברה על מכבי מעלה אדומים 2:0 בסדרה הטוב משלוש והעפילה לגמר, שם פגשה את מכבי פתח תקווה וגברה גם עליה כשניצחה 2:0 בסדרה והשלימה העפלה היסטורית ובכך רשמה אליצור ׳איתו׳ ציון דרך מרשים כשהחלה לשחק בליגה מקצוענית לראשונה בתולדות המועדון.

את העונה הראשונה בליגה מקצוענית – הליגה הלאומית, החלה אליצור ׳איתו׳ כאשר היא משלימה לראשונה סגל שחקנים הכולל שחקנים זרים, כאשר הזר הראשון שהוחתם בהיסטוריית המועדון היה כריס מקנייט תחת המאמן אבי סוכר, שחקן העבר של אליצור אשקלון וחבר קרוב של איתמר שרביט ז״ל.

בתוך כך, המועדון צירף לשורותיו את המנהל המקצועי רועי ברקוביץ׳ ובנוסף, אחיו ניב ברקוביץ׳ חתם כשחקן בסגל המועדון.

העונה החלה בקשיים שלוו בסבב הסלמה מדיני באזור הדרום, בעקבות כך העוגן המקצועי של הקבוצה, הזר כריס מקנייט, עזב את ישראל והותיר את הקבוצה עם חסרון משמעותי בסגל הקבוצה. אך עם זאת, הקבוצה החלה להתברג בחלק העליון של הטבלה וסיימה את העונה בצורה מרשימה ובמקום השישי הכולל העפלה לפלייאוף, שם פגשה הקבוצה את גליל עליון והודחה בסדרת הטוב משלוש בתוצאה 2:1.

את עונת המשחקים 2019/20 פתחה אליצור ׳איתו׳ עם המאמן הותיק בליגה, רועי חגאי ולאחר מתיחת פנים בכל הקשור לצוות המקצועי, כאשר בנוסף לרועי ברקוביץ׳ וליו״ר המועדון, מיכאל שרביט, הצטרף לתפקיד המנכ״ל פיני ביטון שהשלים את תמונת הצוות המקצועי – ניהולי של המועדון.

אחד מהרגעים היותר מרגשים בעונה הזו ובתולדות המועדון בפרט, היה טקס הפרישה של עמוד התווך והסמל של המועדון, אחיעד בוקרה, שנפרד מהקבוצה אחרי שהכריז על פרישה וזכה לטקס חגיגי מהמועדון.

בוקרה, השחקן הראשון שחתם במועדון מאז הוקם ומונה לקפטן. אחיעד היה אהוב ביותר בחדר ההלבשה, תרם רבות קהילתית והיה חלק משמעותי בשלל הישגי הקבוצה עד היום בו החליט לפרוש ממשחק פעיל.

העונה נפתחה בצורה מרשימה, עם סדרת ניצחונות אך מכת פציעות בסגל השחקנים גרמה לקבוצה להיאבק בתחתית הטבלה. את העונה הזו הקבוצה, יחד עם כל הליגה סיימה מוקדם מהצפוי, זאת בשל התפרצות נגיף הקורונה שקטע את המשך משחקי הליגה לעונה זו.